top of page
Hagamad Inside Left.jpg
Hagamad Inside Center.jpg
Hagamad Inside Right.jpg

קוסם המלחמה | דיוויד פישר | כנרת זמורה ביתן

על קסמים והונאה בשדה הקרב במלחמת העולם השניה
 

לפני כמה חודשים נפל לידי הכבוד לבצע את העריכה המקצועית ולכתוב את ההקדמה לספרו של דיוויד פישר שיצא בהוצאת כנרת זמורה.  מבחינתי היתה זו סגירת כמה מעגלים וחוויה מקצועית מרגשת. אני מצרף כאן את ההקדמה שכתבתי לספר. מקווה שהיא תעורר את סקרנותכם לקרוא את הספר. כדאי. 

ולאלה שמתעניינים יותר - הקליקו כאן. תוכלו למצוא מאמרים אודות הקוסם ומחבר הספר וכן צילומים היסטוריים מתקופת שירותו של מסקליין בצבא הבריטי. 

 

נמל אלכסנדריה?... כבר שמעתי את זה פעם. 
כן, כשהייתי ילד, אבי עסק בתכנון של מטוסי קרב במסגרת שירות המילואים שלו. אבל אף אחד מהמטוסים שבנה לא המריא באוויר. אלה היו דגמי מטוסים שנבנו להטעיית האויב במקרה של התקפה אווירית על שדות התעופה בישראל. ופעם, כשחזר ממילואים, סיפר לי אבא על הצלת נמל אלכסנדריה במלחמת העולם השנייה באמצעות אילוזיה ענקית. היום אני יודע שמאחוריה עמד הקוסם מסקליין עם ה-Magic Team האגדי. אבא לא היה יכול לדמיין אז עד כמה פרטים אלה יהיו משמעותיים לי בהמשך חיי.


חלפו מאז עשרות שנים ונסגר מעגל - כקוסם ותיק העוסק בנושאים של חדשנות תעשייתית וחשיבה יצירתית, נתבקשתי לבצע עריכה "קוסמית" לספר הזה. 
בקסמים אצורה עוצמה עזה המושכת רבים לנצל את כוחם בחיי היומיום. למשל, הקוסם המפורסם דייוויד קופרפילד יזם פרויקט עולמי של לימוד בבתי חולים כדי לגרום לחולים  לתרגל "בכיף" את שריריהם על פי הנחיות הפיזיותרפיסטים; אנשי שיווק ומכירות משתמשים בקסמים כמדיום להעברת מסרים שיווקיים בתערוכות מקצועיות; ולהבדיל, המרפאים הפיליפינים המבצעים ניתוחים ללא סכין,  מנצלים טכניקות של הטעיה וזריזות ידיים ל"ריפוי" אנשים ולגריפת רווחי ענק. 
אבל קסמים בשדה הקרב?
  

 

ג'ספר מסקליין (1973-1902) היה דור שלישי למשפחת קוסמים וממציאים טכנולוגיים. סבו, ג'ון נוויל מסקליין, התפרסם במנעול שהמציא לביתן שירותים אוטומטי, אשר נפתח באמצעות מטבע של פֶּני וחולל מהפכה דרמטית בהווי הרחוב בלונדון. אביו, נוויל מסקליין, פיתח מערכות רדיו-טלגרפיה וכתב 5 ספרי קסמים, שבהם חשף לקוסמים בלבד את אמנות המקצוע ואת עקרונות העמידה על הבמה. ג'ספר הנכד המשיך את השושלת והמציא את אחד הקסמים המפורסמים ביותר - כלוב היונים הנעלם – שהפך לקלאסיקה. במשך המופע הקוסם מכניס לכלוב את היונים שהופיעו בין כפות ידיו החשופות, מכסה אותו במפת בד, מניף אותו באוויר ומעלים אותו מבלי להשאיר רמז לדרך היעלמותו. 
  
למסקליין היה ברור שלכל קסם יש "מאחורי הקלעים" שלו: נקודת תורפה שחשיפתה על ידי הצופים הורסת את הקסם. לדוגמה: תנוחה מאולצת של כף היד המסתירה חפץ כלשהו, הֶבהק רגעי של החוט "הבלתי נראה" שמחזיק את הנערה באוויר, או חריץ אפל בהיקפה של דלת נסתרת המחביאה אדם בתוך "תיבה ריקה". במשך השנים פיתחו אפוא הקוסמים דרכים יצירתיות להסוואת  נקודות התורפה של הקסמים באמצעות כוריאוגרפיה יצירתית, תפאורה נוצצת, עיצוב גראפי על גבי האביזרים ומכאניקה מתוחכמת. במקביל התפתח ז'אנר של קסמים שהופך במכוּון את נקודת התורפה ליתרון. לפי עקרון ה-Sucker Effect, הקוסם שותל במהלך הקסם צעד שנראה ככישלון. למשל, הוא טועה בגילוי הקלף הנבחר. הקהל מאושר מניצוץ של שמחה לאיד, נושם לרווחה... ואז מופתע עוד יותר כשהקוסם בכל זאת מצליח לגלות את הקלף וזוכה במחיאות כפיים נלהבות.
  
אבל לא כל הצגה חייבת להסתיים במחיאות כפיים. בקסמי המלחמה שלו, המתוארים בספר זה,  העביר מסקליין את תבניות החשיבה שלו מהבמה לשדה הקרב של צפון אפריקה במלחמת העולם השנייה והכין מופעים גדושי הפתעות לרומל ולמפקדי יחידות השדה שלו. בחזית המלחמה הוא הביא את שיטת ה- Sucker Effect לרמה הגבוהה ביותר של יצירתיות. כאשר נדרש לבצע אשליה אופטית שמעבר ליכולתו הטכנולוגית, והיה ברור שהצבא הגרמני יגלה את התרמית, החליט לנצל את המגבלה ב"הפוך על הפוך" ולהביא את "מאחורי הקלעים" אל קדמת הבמה. באופן יזום הוא "שתל" ליקויים בתעלולי ההסוואה כדי שהגרמנים יחשפו אותם ויהיו בטוחים שגילו את התרמית. אבל ברגע האחרון...
הפתעה...

קוסם_המלחמה(1).jpg
bottom of page