top of page
Hagamad Inside Left.jpg
Hagamad Inside Center.jpg
Hagamad Inside Right.jpg

חגיגה בניצוח הילדים

הילדים שמחים יותר בחגיגה שהם היו מעורבים בהפקתה

ברב האירועים המשפחתיים, אנחנו מגיעים ואוכלים. אחר כך מתיישבים ליד השולחנות ואוכלים. לאחר מכן שומעים ברכות ורואים מצגת ושוב אוכלים... שותים קפה והולכים הביתה. סטנדרטי למדי. אני מאמין שבכל ילד יש יכולות ייחודיות משלו. אני גם מאמין שלכל ילד צריך לחגוג בדרך מקורית ולתת לו להיות במרכז העניינים, בדרך מיוחדת משלו. כך עשינו, אשתי ואני, עבור ילדינו ואנחנו משתדלים לעשות עבור ילדים אחרים. 

אז הפעם החלטתי לכתוב על יוזמות יפות של ילדים מוכשרים שלוקחים חלק בתכני האירוע. אין צורך להסביר עד כמה מעורבות הילדים תורמת לחוויה הייחודית ולהתרגשות, ובאותה עת מהווה אקט חינוכי חשוב. 

מדריך הטיולים
ההיסטוריה העולמית ובעיקר ההיסטוריה של ארץ ישראל הן בראש מעיניו של אחד הילדים שפגשתי. כחלק מהחגיגה שנערכה במלון הר-ציון, הדריך הילד את האורחים בטיול מאורגן ב"משכנות שאננים" ו"ימין משה". לקראת האירוע, למד הילד את ההיסטוריה של משכנות שאננים-השכונה היהודית הראשונה מחוץ לחומות העיר העתיקה, השתתף בטיול מאורגן שהדריך מורה דרך מנוסה והכין את כל התכנים ומסלול הטיול. (כחלק מהטיול, היה לי הכבוד לערוך מופע קסמים קצר ובלתי צפוי ליד טחנת הקמח של מונטיפיורי. חתן הבר-מצווה ביקש ושמחתי להיעתר לבקשתו). 
המדריך הצעיר זכה להערכה רבה מאד על המבצע והאורחים זכו בחוויה מרתקת ומרגשת. 

7 תחנות בירושלים
באירוע אחר שנערך גם הוא בירושלים, הדריכה בת המצווה את כל האורחים שנסעו ברחבי העיר ועצרו ב-7 תחנות משמעותיות לעיר, לעם, למשפחה החוגגת ולכלת השמחה. בתחנה אחת, הדריכה הילדה את המשתתפים בתצפית מארמון הנציב לכיוון העיר העתיקה. בתחנה אחרת, הטילה על האורחים להרכיב פאזל של תמונת ירושלים. בתחנה אחרת הופיעה יחד עם כמה חברות בשירה וריקוד. באחרת ערכה חידון תולדות ירושלים. הגמד הנעלם השתלב בתחנה אחת של המסע והתאים את עצמו לאירוע בשילוב צילומי ירושלים וצילומי כלת השמחה שבוצעו במקומות שונים בעיר. לפי תגובות הקהל, כולם עברו חוויה עשירה ומרגשת ורק רצו עוד.

 

החורזת
בתם של חברים טובים שלי נהגה ליצור חרוזים מ"פימו" בעיצובים מקוריים שלה. מהחרוזים יצרה מחרוזות מקסימות... באמת. כשהגיעה העת לעצב את ההזמנות לחגיגת בת המצווה שלה, היא הכינה את כולן בעבודת יד. גזרה, כתבה וקישטה כל הזמנה במחרוזת קצרה של חרוזים מעשה ידיה. מיותר לציין בכמה מחמאות זכתה החורזת המקסימה. 
וברוח זו, ראיתי הזמנה שקושטה בציור של חתן השמחה והזמנות אחרות שקושטו בחרוזים, אבל לא מפימו אלא ממילים. כל אחד לפי כשרונותיו. 

 

אמני במה
ילדים רבים עוסקים בתחומים שונים של אמנויות חזותיות ואמנויות הבמה. אז למה לא לשלב תערוכה או מופע? כבר השתתפתי בחגיגת בר-מצווה שבה הוצגה תערוכת ציורים של חתן השמחה. ראיתי מופעי סטפס, מחול ושירה. סטנדאפיסט בר-מצווה ש"השכיב את הקהל מצחוק". בת מצווה שהופיעה יחד עם כל משפחתה בשיר שכתבו והלחינו לכבוד האירוע. קוסם צעיר שערך מופע מיוחד לאירוע וקוסם צעיר אחר שהשתלב במופע הקסמים שלי כשותף מלא ובולט. 

 

צוחק על ההורים
את זה לצערי הפסדתי, אבל שמעתי על האירוע המיוחד מתלמיד בית הספר לאמנויות בתל-אביב. חתן השמחה עוסק ביצירת סיפורי קומיקס. בכניסה עברו כל האורחים דרך תערוכה מעשה ידיו. כשהגיעה עת הברכות, הציג סרטון אנימציה שיצר מציורי הקומיקס שלו ובו ניצל את ההזדמנות ו"ירד" קצת על הוריו (בגבול הטעם הטוב, כמובן). 

 

סינמה פרדיסו
ילד חובב קולנוע הזמין את כל ילדי המחזור לחגיגת בר-מצווה בסינמטק בתל-אביב. באירוע שיזם, הציג סרטים שהוא אוהב במיוחד... וכמובן בליווי פופ-קורן להשלמת האווירה.

רעיונות, רעיונות, רעיונות... זה כל מה שצריך. אני מקווה שהדוגמאות האלה נותנות לכם קצת השראה. נסו לחשוב "מחוץ לקופסא". בטוח שלילדכם יש משהו מיוחד להציע. אם הוא ספורטאי, אולי תחגגו בסביבה שתאפשר להם להפגין את הכושר הגופני? אולי תערכו תחרות ספורטיבית? אולי טיול אופניים לכל האורחים? רכיבה על סוסים, פעילות בתחנות כמו ירי בחץ וקשת? ואם הילד אוהב ים: מה דעתכם על תחרות בניית ארמונות בחול? קסם של פעילות שאפשר להנציח בצילומים ולזכור במשך שנים רבות. ואם כבר במים עסקינן, מה דעתכם על פעילות במים, תחרויות שחיה וצלילה, תזה עם צינור, מלחמת בוץ וכו'.

ואם הילדים אוהבים משחקים (מי לא): חגיגת בר/בת מצווה היא הזדמנות יוצאת מן הכלל להזכיר לעצמנו וללמד את ילדינו את משחקי הילדות כגון: קפיצה בחבל, "חמור ארוך", "דודס" (זוכרים)? ואולי מחבואים, תופסת, "שלוש מקלות" (כן, בשכונה אמרו שלוש לא שלושה). אני בטוח שזה יהיה אירוע שאף אחד לא ישכח.

ואם מתאים לכם לחגוג בטבע: חפש את המטמון. לארגן מסלול עם תחנות הקשורות לחיי הילד ובסוף המסלול מטמון – מתנה ענקית או ברכה תלת מימדית, או מופע, או בעל חיים, מתנה מטמונית מיוחדת. ואם הילדה שלכם "פריקית" של צופים, כפיתות, הקמת מתקנים ומדורות, למה שלא תקים עם חבריה כתובת אש מדליקה (תרתי משמע)? חובבי אקולוגיה והצבע הירוק יכולים לחגוג בכפר אקולוגי, לשלב בנייה בבוץ, עם ארוחה אורגנית. אולי לקחת את החברים לנקות חוף ואחר כך לחגוג יחד במקום הנקי?

ואם מעורבות חברתית חשובה לכם, תוכלו להזמין את האורחים למוסד כמו לילדים עיוורים או בעלי צרכים מיוחדים. להכין פעילות שתשלב את האורחים עם ילדי המקום. ואולי לבלות יחד בהצגה "כפית של זהב" המוצגת ע"י קבוצת שחקנים "מיוחדים" או לבקר יחד במרכז "נא לגעת" ביפו, בו מציגים קבוצה של שחקנים חרשים אילמים ועיוורים מציגה הצגה מקסימה, ואחרי כן אפשר לבלות ב"קפה קפיש" ולחוות איך מזמינים אוכל ושתיה כשהמלצרים לא שומעים. 

ואם במקרה יוצא לכם לחגוג בפורים, אולי להביא לאירוע כמות נאה של בגדים ישנים ואביזרים ולתת לאורחים להתחפש במקום, להתאפר ולהצטלם?

ואם כל זה לא הדליק אתכם והילד מגלה חושים מחודדים בתחום ארגון או עסקים, למה שלא תשתפו אותו כשותף פעיל בבחירת מרכיבי האירוע וניהול המשא ומתן מול הספקים? אני התרגשתי מאד שילדה התקשרה אלי והזמינה את הגמד הנעלם לחגיגת הבת מצווה שלה. סיכמה איתי את כל הפרטים, כולל המחיר. ועשתה את זה מצויין. אתם יכולים לדמיין את הרגשתה לאחר שקיבלה סמכות כזאת וזכתה באמון מלא מצד הוריה. 

בקיצור, השמיים הם הגבול. צריך רק דמיון וקצת תעוזה ולסטות מהנתיב הסטנדרטי. מקווה שקיבלתם כמה רעיונות ואת הגירוי לעשות זאת. 

וכרגיל, אם יש לכם רעיונות שעשויים לעזור למשפחות אחרות, אנא שילחו לי במייל ואשמח להוסיף לכתבה זו. 

bottom of page